06 feb 2018

Nieuw: aanspreekpersoon integriteit

Brugge

De laatste tijd is er in de media nogal wat te doen over seksueel grensoverschrijdend gedrag bij jonge sporters in sportclubs. Het grootste schandaal dat de media bleef volgen was die in Amerika bij het turnen. Daar misbruikte de ploegarts jaren jonge top-turnsters. Maar ook binnen Vlaanderen zijn dergelijke feiten gebeurd of gebeuren nu zelfs nog. De VRT heeft op 8 november een reportage uitgezonden in hun programma Pano over grensoverschrijdend gedrag in Vlaamse sportclubs. Wie deze niet gezien kan deze zeker nog eens herbekijken op de website van de VRT. Het taboe werd hiermee doorbroken. Dergelijke feiten mogen niet langer onder de radar blijven. Zoiets moet zichtbaar worden. Dit is echter niet evident. Het slachtoffer durft of kan niet direct zoiets naar buiten brengen omdat factoren zoals schaamte en chantage in de weg staan.

Het is duidelijk dat er iets moet gebeuren en dat er een gecoördineerde aanpak rond seksueel grensoverschrijdend gedrag nodig is. De Vlaamse minister van Sport stelde zijn verwachtingen voor aan de sportfederaties. Doelstellingen werden in een overeenkomst tussen de sportfederaties en Sport Vlaanderen vastgelegd. Het gevolg is dat er nu binnen elke sportfederatie een aanspreekpersoon integriteit (API) dient aanwezig te zijn. Hiervoor heeft ICES samen met SENSOA een tweedaagse opleiding op touw gezet. Binnen VlaS volgt Christoph deze opleiding. Hij zal dus in de toekomst als API fungeren. De opleiding bestaat uit twee dagen. Grensoverschrijdend gedrag komt niet enkel in de sport voor. Maar waar het zich ook voordoet, dergelijk gedrag blijft onaanvaardbaar. Daarom wordt er aan een beleid gewerkt tegen alle vormen ervan. Dat beleid heeft drie doelen: preventie, melding en hulp. In de eerste plaats moet er alles aan gedaan worden om grensoverschrijdend gedrag te voorkomen. Als het toch gebeurt, moet het slachtoffer er in zijn of haar sportomgeving melding van kunnen maken. Het slachtoffer moet bovendien ook opgevangen en geholpen worden.

Meer info hierover in de het volgende nummer. Wie ondertussen reeds vragen heeft, mag altijd een mailtje sturen naar administrator@vlas.be (CV))

gezond en ethisch

Meer nieuws

ETSGA 2026

30 jul 2026

Op vrijdag 9 en zaterdag 10 juli zakten twee bestuursleden van Vlas af naar Gran Canaria voor het jaarlijkse evenement van ETSGA.
Tijdens deze tweedaagse volgenden zij een symposium en de algemene vergadering. Lees hier meer over hun ervaring.

Vlaskampioenschap Klepschieten 2026

02 jul 2026

Op zonder 21 juni 2026 vond het jaarlijkse Vlaskampioenschap Klepschieten plaats.
In tropische temperaturen streden de schutters om de gegeerde prijs. Wie won er?
Kom het hier allemaal te weten!

Sportongevallenverzekering aangeboden door Vlas|Sportiv

11 jun 2026

Er bestaat veel onduidelijkheid omtrent de verzekering die Vlas|Sportiv aanbiedt en wat deze nu daadwerkelijk inhoudt. Aan de hand van dit artikel proberen wij deze mist weg te werken.

Klik hier en kom alles te weten.

Verlengperiode 2026: Seizoenclubs

09 jun 2026

Het is terug de periode waarin seizoenclubs hun lidmaatschap bij Vlas kunnen verlengen.
Kom hier te weten hoe je dit het makkelijkste kan doen en waarom!